Na de ontdekking van het wonderschone ´Ok Computer´ was ik natuurlijk meteen benieuwd naar meer Radiohead materiaal. De berichten hier lieten me weten dat dit album wat luisterbeurten zou vergen, maar uiteindelijk toch weer zou ontknopen in een prachtig geheel. Eigenlijk na de derde luisterbeurt (precies als bij ´Ok Computer´) voelde ik al dat het goed zat. Toch was ik enigszins bang dat nummers als ´The National Anthem´ en ´Idioteque´ op den duur zouden gaan vervelen. Beide nummers borduren immers meer dan 5 minuten voort op dezelfde beat met een korte rust daargelaten. Nu pak en beet 12 luisterbeurten later kan ik alleen maar zeggen dat deze nummers nou juist bij mijn favorieten zijn gaan horen: ´Hoe de blaasinstrumenten de zang in ´The national anthem´ overnemen en je langzaam richting chaos sturen en hoe de pakkende zang in ´Idiotheque´ vloeiend over de vette verlengde driekwarts maat beat heen walst, beide ondersteunt door heerlijk onverwachtse effecten, dat is simpel gezegd meer dan fijn.
Het echte geniale komt voor mij in ´Everything In Its Right Place´ en vooral in ´How to Disappear Completely´ pas echt tot uitdrukking. In beide nummers wordt een opbouwende spanning naar de qlimax toe gecreerd die je uiteindelijk lijdt naar een onheilspellend, maar rustgevende eindbestemming. Na deze nummers voel ik me altijd erg vredig. Deze stemming wordt gelukkig behouden in de opvolgende nummers.
Op enkele nummers wordt het niveau van ´Ok Computer´ gehaald en gaan daar zelfs voorbij naar mijn mening, maar bij het meerendeel is dit toch niet het geval. Als geheel vind ik ´Kid A´ beter dan ´Ok Computer´: eenmaal begonnen met luisteren is alles af moeten luisteren. Het bewijs: positieve dwang bestaat

. Ik ben nu al benieuwd naar volgende Radiohead albums.
4.5 *